czwartek, 4 kwietnia 2019

O Toruniu, przepisie na szczęście i rodzinie Koźlaków - rozmowa z pisarką Anetą Jadowską


Toruń to jedno z moich ukochanych miast. To takie miejsce, do którego zawsze mi po drodze, w którym podoba mi się WSZYSTKO i z którym mam same miłe skojarzenia. Gdybym wierzyła w reinkarnację, mogłabym przysiąc, że kiedyś żyłam w Toruniu i było to bardzo, bardzo przyjemne życie! W miniony weekend wybrałam się na ślub przyjaciół i przy okazji w niedzielny poranek porozmawiałam z Anetą Jadowską, znaną pisarką fantasy mieszkającą na stałe w Toruniu. To była pyszna rozmowa, przeczytajcie!


Spotkałyśmy się w jednej z toruńskich kawiarni. Miejscu, które zdecydowanie kojarzy mi się z Tobą. „Pokaż mi, gdzie umawiasz się na kawę, a powiem ci kim jesteś”?

Wpadam tu na herbatę, najlepszy tofurnik, jaki istnieje. Kiedy potrzebuję zmienić scenerię do pracy przychodzę tutaj i piszę przez kilka godzin. Pracownicy kawiarni już przywykli i nie mają nic przeciwko, przeciwnie, czuję się mile widziana. Więc wpadam tu regularnie i czuję się jak u siebie. Więc jeśli to miejsce mówi ci coś o mnie, nie mam nic przeciwko – to bardzo miłe miejsce. Trafiło już dawno do mojej twórczości. To przy tamtym stoliku pod oknem siedział As zabawiający się kosztem Baala w „50 twarzach Baala”.

Jakie miejsca w Toruniu odwiedzasz równie chętnie? Co poleciłabyś do obejrzenia komuś, kto przyjeżdża do miasta po raz pierwszy, by mógł poczuć jego atmosferę?

Uwielbiam Bydgoskie Przedmieście i Park Bydgoski, to chyba moja ulubiona część miasta. Od wielu lat mieszkam po lewej stronie Wisły i lubię tamten mniej znany Toruń, zielony Rudak, Podgórz, który sprawia wrażenie niewielkiego miasteczka, park Tysiąclecia. Lubię te spokojniejsze i zieleńsze części miasta.Czy jesteś harda?

No ba, jak nie, jak tak. I w moim słowniku to komplement.

Antologia opowiadań „Harda horda” miała swoją premierę w marcu. Świętujemy Dzień Kobiet i pierwszy dzień wiosny, wszystko rozkwita, rodzi się na nowo. Czy z tego powodu premiera tomu została zaplanowana właśnie na marzec?

Antologia od początku była dla mnie wyjątkowym projektem. Triumfem kobiecej siły i solidarności, siostrzanej współpracy i wspólnego przekraczania granic. Nie było lepszej daty na premierę, jak właśnie Dzień Kobiet. A początek wiosny tylko wzmacnia optymistyczny wydźwięk. Czas na nowe.W tomie możemy znaleźć Twój tekst o Malinie Koźlak. Czy możesz przybliżyć jej postać tym osobom, które jeszcze nie czytały żadnego z opowiadań poświęconych jej i jej rodzinie? Kim jest Malina, gdzie się do tej pory pojawiała i czy w najbliższym czasie znów się z nią spotkamy?

Jakieś dwa lata temu zostałam poproszona o napisanie opowiadania do antologii. Zestresowałam się. Miałam być jedyną autorką. Pomyślałam, że napiszę najbardziej dziewczyński tekst, jaki jest możliwy. Bo nikt poza mną w tej ekipie nie zdołałby tego zrobić. Tak powstało opowiadanie „Idiota skończony” – z jedyną w swoim rodzaju rodziną Koźlaków i Maliną, młodą wiedźmą, rysowniczką komiksów i kelnerką w kawiarni, która wpadła w kłopoty po uszy, kiedy przypadkiem kompletnym zamieniła swojego chłopaka w kozę. Albo naprawdę szybko odkręci to zamieszanie, albo jej sabat da jej do wiwatu. O ile szybciej nie dopadnie jej babcia chłopaka, wyjątkowo złośliwa wiedźma. Od tego czasu Koźlaki wracają w opowiadaniach, w kilku w Dyni i Jemiole, a teraz w Hardej Hordzie. Uwielbiam tę rodzinę i Malinę, pisze się ich znakomicie i nigdy nie wiadomo, z czym wyskoczą. Nawet nie muszą padać trupy, aby zawsze coś się działo. I myślę, że stanowczo nie powiedziały jeszcze ostatniego słowa. Na razie nie chcę robić poważnych planów, bo to odebrałoby część tej zabawy, jaką jest odwiedzanie, raz po raz, Zielonego Jaru.Jakie prezenty szykujesz jeszcze w tym roku dla swoich czytelników? Czy to będzie kolejny rok Anety Jadowskiej?

A jakiś nie był, od 2012 roku? Tak naprawdę dopiero zaczynamy tegoroczne rozrywki. Antologia Harda Horda zaczęła dobrze rok. Już 15 maja szykujemy z SQNem premierę powieści Dzikie Dziecko Miłości. To niezależna całkiem powieść osadzona w świecie Thornu. Czytelnicy mogą się spodziewać spotkania ze znanymi im już bohaterami, z Dorą Wilk, Witkacym, Romanem, Kurczaczkiem, Sępem, czy Katią, ale też całkiem nowymi, którzy mam nadzieję wkrótce zyskają ich sympatię.

Nie byłabym sobą, gdybym na koniec nie zapytała: czy jesteś szczęśliwa? O czym marzysz? Co powoduje, że chce Ci się żyć?

Jestem, tak myślę. Przy czym szczęście nie oznacza, że tego, że jest się zadowolonym z życia dwadzieścia cztery godziny na dobę, siedem dni w tygodniu. Myślę, że to dużo bardziej złożony i skomplikowany stan, który sprowadza się do tego, że nie zamieniłabym się z nikim na życie, które mam. Marzenia powoli spełniam. A chce mi się żyć, bo robię to, co kocham, a to co robię – kochają inni. Nie wyobrażam sobie większej i lepszej motywacji. Mam wokół siebie dobrych i kochających ludzi. To wystarczy, by czuć się szczęśliwą.


 "Hardą Hordę" możecie kupić nie tylko samą, ale i w świetnych pakietach TU

Planuję post z listą miejsc, które polecam do odwiedzenia w Toruniu. Czytalibyście?


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Jeszcze więcej z życia Panny Pollyanny znajdziesz na instagramie @pannapollyannaa