niedziela, 6 września 2015

Przestań czekać, zacznij żyć, czyli teraz albo (być może) nigdy

Jestem wdzięczna Gretchen Rubin. Nie znam jej osobiście, ale wiele się od niej nauczyłam. Jedna z najważniejszych rad jakie od niej dostałam brzmi*: "jeśli coś zajmie ci mniej niż minutę, zrób to od razu". Powieś płaszcz, odłóż na miejsce nożyczki, przyszyj guzik, natemperuj złamaną kredkę - takie rzeczy miała na myśli Gretchen. Ale kiedy zaczęłam się nad tym zastanawiać, doszłam do wniosku, że ta rada może odnosić się do całego naszego życia i do wszystkich jego apektów.

Był pierwszy sierpnia. Gorący, bardzo gorący dzień, który w całości spędziłam jadąc autostradą. W pewnym momencie zobaczyłam przed sobą ogromny billboard, tak wielki, jakby świat chciał mieć stuprocentową pewność, że go zauważę. PRZESTAŃ CZEKAĆ, ZACZNIJ ŻYĆ - głosiło wypisane na nim hasło.

Wczoraj, kiedy byłam zajęta przygotowywaniem kolacji, nagle moja córka zawołała mnie na taras, żeby pokazać mi "coś absolutnie pięknego". Poszłam do niej, choć na końcu języka miałam słowa o tym, że robię kolację, że nie mogę się wciąż odrywać od zajęć itp. I wiecie co? Okazało się, że całe niebo było zasnute fajerwerkami, które puszczano z jakiejś nieznanej mi okazji. Patrzyłam na nią i widziałam niedowierzanie i zachwyt w jej oczach. Stałyśmy kilka minut przytulone wołając raz po raz "zobacz teraz", "ale pięknie". "wow!" i teraz, kiedy piszę te słowa, jestem jej wdzięczna za to, że jednak mi przerwała.

Przestań czekać, zacznij żyć.

Życie dzieje się tu i teraz. Nie kiedyś tam, za górami, za lasami, kiedy będziesz bogata, kiedy wyjedziesz na koniec świata, by spełniać swoje marzenia. Czy wiesz, że podobno ludzie przed śmiercią żałują najcześciej rzeczy, których nie zrobili? Obiecaj mi i sobie, że nie dołączysz do tej grupy. Obiecujesz?

Nie odkładaj nic na później. Nie odkładaj na później ani pocałunków, ani wybuchów śmiechu, ani tego, co lubisz, ani powiedzenia komuś jak wiele dla Ciebie znaczy. Nie odkładaj na później zbierania kasztanów, zachwycania się drobiazgami, radością z bycia z bliskimi.

To się dzieje teraz i być może nie będzie potwórki. Dziś to idealny dzień. Na wszystko.


*Gretchen Rubin jest autorką dwóch świetnych książek o szczęściu, do których wciąż wracam, by czytać je kolejny raz, ale nada z zapartym tchem: "Projekt szczęście" i "Projekt szczęśliwy dom". Gorąco polecam też jej bloga.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Jeszcze więcej z życia Panny Pollyanny znajdziesz na instagramie @pannapollyannaa